KS Szówsko - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Losowa galeria

Budowlani Szówsko - Pogórze Rokietnica 0:3
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 121, wczoraj: 254
ogółem: 962 449

statystyki szczegółowe

Historia

Wszystko zaczęło się w 1948 roku, kiedy w powiecie zaczęły powstawać zręby sportu wiejskiego. Pomysłodawcą była ówczesna młodzież, która postanowiła założyć Ludowy Zespól Sportowy na czele którego stanął pan Józef Lis.

W początkowym okresie poza piłką nożną uprawiano, -boks. Zabawa ta dała początek zawodowej karierze bokserskiej takim zawodnikom jak: Władysław Boruta czy Emil Wawro, walczących w klubach w Jarosławiu, Rzeszowie i Mielcu. Swoją pasją do piłki siatkowej zarażał również ówczesny ksiądz Józef Kilar. W końcu lat 50-tych część młodzieży rozjechało się i życie sportowe zamarło.

W początku lat 60-tych w wyniku współpracy z młodzieżą sport reaktywowano a prezesurę powierzono Mieczysławowi Krukowi. Młodzież w tym okresie uzyskiwała dobre rezultaty w klasie rozgrywkowej "W' oraz w spartakiadach powiatowych i wojewódzkich.  Sportowe wyniki pociągały za sobą coraz większe koszty i potrzebę budowy szatni klubowej, którą w tym okresie był dom Państwa Dominik.

Dlatego też rozpoczęto poszukiwanie sponsorów, którzy dysponowali środkami finansowymi i byli chętni do udzielenia pomocy. Jednym z pierwszych było PGR Makowisko , nie odmówił pomocy PBROL Szówsko. Pod koniec swego prezesowania w latach 70-tych Mieczysław Kruk zainicjował budowę stadionu, trybun i szatni z prawdziwego zdarzenia. Namówił ówczesnego Naczelnika Gminy do wprowadzenia inwestycji do planów gminy i województwa. Prace rozpoczęto czynem społecznym a pieniądze pozyskiwano z zabaw tanecznych , które były głównym źródłem utrzymania klubu. Ten stadion miał być chlubą dla całego powiatu i województwa.  Inwestycja została ukończona w roku 1980. Wybudowano także bieżnię 60 metrową, skocznię w dal a cały obiekt został ogrodzony. W latach 75 - 87 klubem kierowali Józef Prymon, Stanisław Puchalski i Eugeniusz Foryś. Dobra współpraca istniała w tym okresie na linii klub a szkoła. Nauczyciel Antoni Wańkowicz specjalizujący się w piłce ręcznej wyszkolił takie dziewczyny jak: Maria i Weronika Kiper, Maria Foryś, Weronika Osada, Danuta Rusinek, Maria Kocz, Janina Tomas, które później tworzyły trzon sukcesów JKS-u Jarosław. 

Futbolowe aspiracje zostały uwieńczone wraz z wejściem do ligi okręgowej za prezesury Stanisława Kohyta , który z mała przerwą prowadził klub do roku 1999. Budowlani w tym okresie 7 razy plasowali się na 2-im miejscu, w Pucharze Polski, doszli aż do półfinałów grając z Dynovią, Kamaxem i Polonią Przemyśl.

Głównym sponsorem w tym czasie była firma PBO Szówsko z jej dyrektorem panem Eugeniuszem Niemczyckim dzięki któremu klub mógł osiągnąć tak dobre wyniki sportowe. 

W latach 1990-1999 prezesowanie na krótko przyjmowali Bogdan Król i Stanisław Rechton. W tym czasie w klubie wyszkolił się zawodnik i późniejszy trener klubów wyższej ligi Henryk Rożek. Dalsze sukcesy i karierę piłkarską kontynuował poza Szówskiem. W latach 1999-2001 obowiązki prezesa pełnił Dariusz Rożek.
W roku 2000 dzięki firmie państwa Teresy i Zygmunta Sanakiewicz, zmodernizowano stadion. Wykonano: zadaszenie na trybunach, oświetlenie i chodniki.

W roku 2000 Klub obchodził także 50-lecie istnienia z dwuletnim poślizgiem. Poza odznaczeniami działaczy i sportowców Klub został odznaczony srebrną odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W latach 2001-2005 obowiązki prezesa pełnił obecny V-ce prezes pan Roman Szydłowski. W związku z trudną sytuacją gospodarczą w Polsce i problemami sponsorów w klubie powstała ciężka sytuacja finansowa z powodu braku sponsora, jakim było PBO Szówsko na czele z pasjonatem piłki nożnej Eugeniuszem Niemczyckim.
Powodem zapisu nazwy Budowlani była właśnie firma budowlana pod kierownictwem Pana Niemczyckiego ,dlatego działacze postanowili w ten sposób uhonorować i zapisać do statutu. Zarząd pod kierownictwem Romana Szydłowskiego nie poddawał się a piłkarze w dalszym ciągu utrzymywali się w lidze okręgowej. Sukcesy odnosiły także drużyny młodzieżowe. Trampkarze w latach 2001/2002 występowali w I lidze podkarpackiej grając między innymi z takimi zespołami jak Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola, Tłoki Gorzyce oraz z wieloma innymi uznanymi klubami.

W 2005 roku nastąpiła zmiana prezesa którym został pan Kazimierz Gołąb Kryzys nastąpił wiosną i seniorzy opuścili ligę spadając do kl. A.

W lutym 2006 pan Gołąb zrezygnował z pracy w klubie a obowiązki prezesa powierzono panu Mieczysławowi Kruk .Zarząd podjął decyzję o budowaniu zespołu seniorów na bazie młodych piłkarzy z Szówska z myślą o ponownym wejściu do ligi okręgowej. Pełny sukces został osiągnięty wiosna 2008 roku, kiedy to Budowlani zostali mistrzami klasy A i zdobyli upragnione wejście ponownie do ligi okręgowej.

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Łęk OstrówKS Szówsko
Łęk Ostrów 4:2 KS Szówsko
2015-10-31, 14:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Łęk Ostrów 4:2 KS Szówsko
KS Węgierka 1:0 Dąb Dobkowice
LKS Manasterz 1:1 Błękitni Pełkinie
Hetman Laszki 3:1 LKS Duńkowice
Fredro Surochów 0:2 Wietlin
Tęcza Wysock 2:1 Syrenka Roźwienica
Błękitni Rudołowice 1:3 Łęg Łowce
Czarni Pawłosiów 2:2 Victoria Kidałowice

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
KS Szówsko - Łęg Łowce
Syrenka Roźwienica - Błękitni Rudołowice
Wietlin - Tęcza Wysock
Czarni Pawłosiów - Fredro Surochów
LKS Duńkowice - Victoria Kidałowice
Błękitni Pełkinie - Hetman Laszki
Dąb Dobkowice - LKS Manasterz
Łęk Ostrów - KS Węgierka

Statystyki drużyny